Gdzie najpełniej można przekazać młodemu pokoleniu ducha polskości, jak nie w ojczyźnie ich rodziców i dziadków. Gdy w 1953 roku powstawała Polska Szkoła Sobotnia im. Marii Konopnickiej w Willesden w Wielkiej Brytanii niewielka grupa ludzi z ogromnym zapałem postanowiła stworzyć polską szkołę na obczyźnie, dając szansę swoim dzieciom na poznanie języka polskiego, historii oraz polskiej kultury i polskich obyczajów. Kto kiedykolwiek podjął się takiego zadania wie, że nie jest ono łatwe. Wiedza, jakkolwiek cenna i niezbędna, to nie to samo co osobiste przeżycie konstytuujące sedno pedagogicznego trudu, czyli - w tym przypadku - patriotyzm.
Jest jednak proste rozwiązanie! Przyjazd do Polski, co mogło dojść do skutku w przypadku klasy E-level z zacnej i mającej ponad 70-letnią historię szkoły Konopnickiej, dzięki dofinansowaniu przez Senat RP za pośrednictwem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" (SWP).
W programie zwiedzania stolicy znalazła się wizyta w Domu Polonii, siedzibie Wspólnoty Polskiej.
Już sam budynek zasługuje na uwagę. Zaprojektowany przez znakomitych architektów Edwarda Cichockiego i Leona Karasińskiego, wzniesiony w latach 1860–1861 budynek przy Krakowskim Przedmieściu 64, nieopodal Zamku Królewskiego i bacznie obserwującego z imponującej kolumny posągu króla Zygmunta, mieścił do wybuchu II wojny światowej siedzibę warszawskiej Resursy Obywatelskiej, czyli miejsce spotkań towarzyskich, balów, koncertów i wystaw. Z mało znanych faktów historii tego miejsca dodamy, że w 1925 roku budynek odwiedziła sama Maria Skłodowska-Curie.
Wracając do współczesności - młodzież ze szkoły Konopnickiej w Willesden powitała w Domu Polonii Wiceprezes SWP Zenka Bańkowska oraz koordynatorzy projektów z obszaru Wielkiej Brytanii. Była okazja do serdecznych rozmów i wysłuchania wrażeń młodzieży z pobytu w Polsce. Ale skoro jesteśmy w klimatach edukacyjnych zorganizowano również inspirujące warsztaty na temat Polonii na świecie - jej znaczenia, dorobku, oraz pozycji naszego kraju, który w ciągu minionych 35 lat zmienił się nie do poznania, zyskując znaczącą pozycję nie tylko w panoramie państw Europy, ale też świata.
Liczymy, że pozostałe dni jakie spędzi młodzież z Wielkiej Brytanii w ojczyźnie będą równie interesujące i skłonią ją do ponownego przyjazdu w przyszłości, może na studia lub do pracy?... a do tego czasu dadzą nowy impuls do pogłębiania wiedzy o kraju przodków i rozwijania kontaktów z rówieśnikami z Polski.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej wspaniałej inicjatywy!
#PolskaSzkoła #Polonia #WspólnotaPolska #Warszawa2025 #ELevel #DumniZPochodzenia
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.