3 lipca 1855 r. zmarł Józef Bohdan Dziekoński, pisarz, człowiek „romantycznego czynu”, prekursor polskiej literatury fantastycznej.
Interesował się sprawami magnetyzmu, okultyzmu, alchemii co znajdowało swój wyraz w jego twórczości. Dziekoński wspólnie z Romanem Zmorskim, Sewerynem Fillebornem, Sewerynem Sierpińskim i Włodzimierzem Wolskim tworzył nieformalną grupę literacką, zwaną cyganerią warszawską. Jej nazwa jest ściśle powiązana ze sposobem życia młodych poetów i pisarzy, którzy gardzili mieszczańskim życiem, nie przywiązywali najmniejszej wagi do ubioru oraz spędzali czas przesiadując na nadwiślańskim brzegu lub w karczmie. Ich zainteresowania krążyły wokół etnografii i zwyczajów ludu polskiego, a letnią porą uwielbiali wędrować przez mazowieckie pola i wsie, gdzie szukali inspiracji.
Józef Bohdan Dziekoński był synem szanowanego pedagoga, Tomasza Dziekońskiego. Wiedza ojca nie wystarczyła jednak na poskromienie Józefa, który był krnąbrnym młodzieńcem i stale szukał sposobu do łamania reguł. W młodości Dziekoński wziął udział w powstaniu listopadowym, później studiował w Królewcu i Dorpacie. Po studiach powrócił do rodzinnego miasta, gdzie stał się jedną z najważniejszych postaci warszawskiej cyganerii. Skupił się na działalności literackiej, ale nie wyrzekł się natury bojownika o wolność narodu. To stało się przyczyną jego emigracji. Był członkiem tajnych organizacji niepodległościowych i z powodu zagrożenia dekonspiracją musiał uchodzić z kraju do Paryża. Tam poznał Adama Mickiewicza i stał się jednym z najzagorzalszych zwolenników Andrzeja Towiańskiego.
Dziekoński lubił w swoich dziełach kreować postacie bohaterów bajronicznych: samotników, mistyków i nonkonformistów. Taki był sam autor. Zmarł w nędzy i samotności 3 lipca 1855 roku w Paryżu.
Za najważniejsze dzieło Dziekońskiego uznaje się powieść historyczną "Sędziwój". Inspiracją do jej stworzenia były losy alchemika Michała Sędziwoja, żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku. Powieść porównywana jest niekiedy do "Fausta" Goethego, jest zjawiskiem unikatowym w polskiej krajowej prozie romantycznej. W tragicznej historii o człowieku poszukującym kamienia filozoficznego, który zapewnia nieśmiertelność, słychać echa okultystycznych traktatów. "Sędziwój" jest charakterystycznym przykładem "opowieści niesamowitych" Dziekońskiego, które czerpią z nurtu czarnego romantyzmu, silnie eksponującego wątki grozy i tajemnicy.
Więcej o życiu i twórczości Dziekońskiego w dziale historia-kultura PAI.
Józef Bohdan Dziekoński w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.