Na zakończenie roku szkolnego w Chmielnickiej Obwodowej Bibliotece dla Dzieci im. Tarasa Szewczenki odbyło się wyjątkowe wydarzenie kulturalno-edukacyjne, zorganizowane przez Chmielnicki Miejski Związek Polaków we współpracy z biblioteką. Celem spotkania było przybliżenie uczniom miasta Chmielnickiego piękna i bogactwa polskiej kultury, języka i tradycji.
W wydarzeniu wzięły udział dzieci z różnych szkół miasta, które z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w warsztatach, prezentacjach i wspólnych zabawach. Na początku spotkania uczniowie Punktu Nauczania Języka Polskiego działającego przy Miejskim Związku Polaków przedstawili prezentację multimedialną na temat polskiej kultury, historii i zwyczajów. Dzieci opowiadały o tradycyjnych świętach, potrawach, muzyce i regionalnych strojach ludowych.
W trakcie spotkania nie zabrakło również wspólnego śpiewania polskich piosenek oraz nauki podstawowych słów i zwrotów w języku polskim. W radosnej atmosferze uczestnicy poznawali polskie tańce ludowe, a dzieci ze Związku zaprezentowały piękne stroje regionalne, które wzbudziły ogromny zachwyt wśród obecnych.
Jedną z największych atrakcji były gry i zabawy, podczas których dzieci uczyły się współpracy i kreatywności – układały m.in. puzzle z godłem Polski i brały udział w quizach językowych.
– Dzieci były zachwycone. Z radością śpiewały, tańczyły i uczyły się nowych słów po polsku. Było kolorowo, wesoło i bardzo ciekawie – powiedziała organizatorka wydarzenia, pani Daria Kałucka, która przygotowała spotkanie wspólnie ze swoimi córkami Martą i Anią również towarzyszącymi jej Julią Słoik oraz Bożeną Sawośku – nauczycielką grupy młodszej w Chmielnickim Związku Polaków.
Dzięki takim inicjatywom młodsze pokolenie ma szansę nie tylko poznać, ale i pokochać polską kulturę. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem, podziękowaniami oraz prezentami w postaci odznak z wizerunkami o polskiej tematyce.
To była piękna lekcja otwartości, tradycji i wspólnego świętowania dziedzictwa, które łączy ludzi ponad granicami.
Działalność PNJP im. Janusza Korczaka dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej. Przedsięwzięcie Biało-czerwone ABC. Program wspierania szkół społecznych na Ukrainie Cz. III realizowane przez Fundację Wolność i Demokracja.
Irena Letawina
Chmielnicki Miejski Ośrodek Związku Polaków Ukrainy
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla PAI
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.