6 maja 2025 roku ambasada Polski w Algierze miała zaszczyt zorganizować przyjęcie z okazji Święta Konstytucji 3 maja, jak również polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Przyjęta 3 maja 1791 roku, pierwsza konstytucja polska była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po Konstytucji amerykańskiej. Chociaż jej postanowienia, będące wynikiem próby reform ówczesnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, nigdy nie weszły w pełni w życie, był to dokument rewolucyjny, który stworzył fundamenty państwa i jego systemu, z wieloma elementami demokratycznymi. Konstytucja 3 maja wyróżniała Polskę XVIII wieku wśród ówczesnych krajów europejskich, ucieleśniając cenny dziedzictwo oparte na wolności.
Rok 2025 ma szczególne znaczenie, ponieważ oznacza polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Hasło tej prezydencji, „Bezpieczeństwo Europo!”, zostało przyjęte jako główny kierunek działań UE. Wśród osiągnięć wynikających z polskich wysiłków do tej pory można wskazać np. „Clean Industrial Deal” oraz plan ReArm Europe, zaproponowany przez Komisję Europejską. Jednym z głównych priorytetów Polski w trakcie tej prezydencji jest wspieranie skutecznych dyskusji w Radzie UE na temat zwiększenia inwestycji w zdolności obronne Europy i przemysł obronny, a także mobilizowanie państw członkowskich i partnerów do wzmocnienia wsparcia dla Ukrainy.
Nasze stosunki dyplomatyczne z Algierią, kluczowym partnerem w Afryce i w południowym sąsiedztwie Europy, również mają ogromne znaczenie. Nasze kraje współpracują w oparciu o silne partnerstwo, oparte na umowach bilateralnych. dwustronne porozumienia oraz owocną współpracę gospodarczą i polityczną. Wizyta algierskiego ministra spraw zagranicznych Ahmeda Attafa w Polsce w ubiegłym roku była ważnym momentem naszego dialogu i otworzyła nowe perspektywy na przyszłość, szczególnie w zakresie relacji gospodarczych i politycznych.
Uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3 Maja była również okazją do zakończenia trzeciej edycji konkursu PLinDZ, w ramach którego zaproszono twórców do pochylenia się na tematem Polski w Unii Europejskiej oraz więzi między Algierią a Polską, za pośrednictwem medium krótkiego filmu.
Tegoroczne obchody Święta Konstytucji okazały się prawdziwym sukcesem, wzmacniając więzi między Polską a Algierią i podkreślając znaczenie współpracy kulturalnej i gospodarczej.
Do ich uświetnienia zaproszono również pana Mikołaja Szmyta, szefa kuchni hotelu Altus Old Town w Poznaniu, który przygotował dla gości dania łączące kuchnię polską i algierską. Posiadający 17-letnie doświadczenie w kuchni polskiej i europejskiej Mikołaj Szmyt jest także specjalistą w kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Z okazji pobytu w Algierze opracował on menu składające się z ryby po grecku oraz dania regionalnego z Poznania tzw. bambrzoka z wykorzystaniem miejscowych przypraw oraz warzyw. Menu to stanowiło prawdziwą kulinarną fuzję, w której polska tradycja spotkała się z bogactwem aromatycznym kuchni algierskiej.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: gov
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.