Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie… To szczególne przesłanie patriotycznej pieśni towarzyszyło zebranym w Domu Polskim w Bielcach na uroczystej akademii z okazji następujących świąt majowych:
1 maja - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy,
2 maja - Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej,
3 maja - Dzień Konstytucji 3 Maja i Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Wypełniona po brzegi aula naszej szkoły rozkwitła biało-czerwonymi balonikami, flagami i kotylionami. Załopotała też polska flaga na wietrze, na maszcie budynku, malowniczo kontrastując z soczystą zielenią stojących nieopodal klonów, z zaciekawieniem przysłuchującym się radosnemu gwarowi.
Po wspólnym odśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego” i przywitaniu gości przez Panią Olesję Górską, dyrektora Domu Polskiego, w piękny słoneczny dzień rozpoczęliśmy świętowanie.
Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Ambasady RP w Kiszyniowie:
- Pan Jacek Kasprzyk: Radca-Minister, Kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego
- Pan Pułkownik Maciej Zając: Attache Obrony Wojskowy i Lotniczy oraz osoby im towarzyszące.
I tu, na mołdawskiej ziemi w Bielcach, poczuliśmy się jedną rodziną spod znaku Orła Białego, przynależącą do Tysiącletniego Królestwa Polskiego (w bieżącym roku tysiąc lat minęło od doniosłego aktu koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski, w 1025 roku w Gnieźnie).
Chociaż spotkanie odbyło się trzeciego maja, kiedy obchodzimy najważniejsze święto, jednak było okazją do przypomnienia, że każde ze wspomnianych wyżej świąt majowych niesie uniwersalne wartości takie jak: poszanowanie pracy, miłość do Ojczyzny, szacunek do symboli narodowych, duma z osiągnięć w przeszłości.
W trakcie przedstawienia najmłodsi uczniowie oczarowali widownię piękną recytacją wzniosłych strof poetyckich, wyrażających przywiązanie do kraju przodków i polskości. Młodzież w krótkiej scence podkreśliła osiągnięcia pierwszej w Europie demokratycznej Konstytucji 3 Maja, uchwalonej w 1791r. ,,W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego”, nawołującej do zgody i jedności narodowej.
W programie artystycznym nie zabrakło muzycznych kompozycji, a zespoły: "Jaskółki” i "Biedroneczki”( kierownik artystyczny, Pani Olesja Górska) zachwyciły mistrzowskim wykonaniem piosenek o tematyce patriotyczno- religijnej: "Witaj, majowa jutrzenko” , "Niech żyje nam Orzeł Biały”, "Rota” oraz "Uwierz Polsko”.
Goszczący u nas zespół wokalny "Rapsodia” z Bielc, którym kieruje Pani Malwina Rusu, z entuzjazmem przyjęty przez publiczność, wyśpiewał rzewną patriotyczną pieśń, aktualną w swojej wymowie. Jej słowa: "Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie… Orzeł Biały jeszcze raz skrzydła rozwinie…” nabierają szczególnego znaczenia w tym ważnym dla Polski momencie dziejowym, w roku jubileuszowym, w dodatku przed wyborami prezydenckimi.
Barwny montaż muzyczno-poetycki zwieńczył zaprezentowany przez "Jaskółki” ciekawy obrzęd powitania wiosny, zwany gaikiem-maikiem, obchodzony najczęściej po Świętach Wielkanocnych, a kultywowany jeszcze w niektórych zakątkach Polski.
O tym, że warto poznawać kraj nad Wisłą przekonywał audytorium teatrzyk kukiełkowy z liceum imienia A. Puszkina w Bielcach, kierowany przez Panią Ludmiłę Ryżakową, który przeniósł nas do malowniczego dawnego Torunia.
W końcowej części uroczystości z najlepszymi życzeniami pomyślności, jedności w rodzinach i całej Ojczyźnie, do wszystkich Polaków w Polsce i za granicami oraz całej Polonii, zwróciła się Pani Olesja Górska.
Spotkanie było niepowtarzalną lekcją patriotyzmu, szczególnie dla młodego pokolenia, zobowiązanego do pamięci o swoich bohaterskich przodkach, ciągłego dążenia do zachowania suwerenności i tożsamości narodowej, gdyż
"Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie…
Orzeł Biały jeszcze raz skrzydła rozwinie…
Jeszcze zabrzmi złoty róg: Bądź gotów, bądź gotów…”
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Stowarzyszenie Dom Polski w Bielcach.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.