SWP





   Polska


PAI

2024-01-26    Szacowany czas czytania wiadomości: 4 minut(y). MICHAŁ SCIPIO DEL CAMPO - pionier polskiego lotnictwa

Obco brzmiące nazwisko?... nic bardziej mylnego. Michał ochodził ze starego rodu polskich del Campo, który wywodził się od Piotra del Campo, o przydomku Scipio- gubernatora Księstwa Bari we Włoszech. W 1518 r. król polski Zygmunt Stary przywiózł sobie z Włoch za żonę młodą księżniczkę Bonę Sforza. Wraz z nią, jako marszałek dworu, przybył do Polski Scipio. Jego potomkowie spolszczyli się całkowicie, doszli do znacznych godności i zaszczytów. Wnuk Piotra, Aleksander, zasłużył się w wojnie inflanckiej i w nagrodę otrzymał znaczne dobra, Jan był kasztelanem smoleńskim, a jeszcze inny Scipio del Campo pełnił obowiązki sekretarza króla Władysława IV. Rodzina del Campo była zamożna, miała na kresach Rzeczypospolitej swe posiadłości, jedne z nich na Ukrainie. Przez ponad trzy i pól wieku ród del Campo stał się sarmacki z krwi i kości, związał się trwale ze swą nową ojczyzną, wszyscy czuli się Polakami, mimo obco brzmiącego nazwiska.

Michał Scipio del Campo urodził się 26 stycznia 1887 r. pod Berdyczowem w Rajkach na Ukrainie. To w nich mieściła się rodzinna posiadłość państwa Campów. Od wczesnego dzieciństwa wiele godzin spędzał na świeżym powietrzu. Uprawiał sport co nie było rzeczą zwyczajną tak jak dzisiaj. Biografowie Michała podają, że pierwsze spotkania z awiacją miał w wieku 11 lat. Polegały one na chwytaniu końcówek śmigieł wiatraka i obracaniu się wraz z nimi. Takie loty kończyły się oczywiście "twardym lądowaniem".

Edukował się rodzinnym domu. Kiedy posiadł odpowiednią wiedzę po dalszą wyjechał do Kijowa. W 1904 r. uzyskał świadectwo maturalne szkoły realnej. To właśnie w tym mieście nad Dniestrem rozpoczął studia wyższe. Nie sądzone mu było ich ukończyć. Przeszkodą stał się wybuch rewolucji w Rosji. Żeby je skończyć wyjechał do Francji.

W 1906 r. zbudował model skrzydłowca, którego wyciągarką był motocykl. Z dala od rodzinnych stron próbował lotów balonem.

13 sierpnia 1911 roku odbył się pierwszy lot samolotem nad Warszawą. Kto tego dokonał? oczywiście bohater naszej opowieści. Dokonał tego wyczynu na samolocie Etrich Taube.

Kroniki pisały: Nie odbyło się bez otwartej scysji po jego pierwszym locie na samolocie Etrich "Taube", który stal się sensacją Warszawy. 13.08.1911 r. ok. godziny 19.00 wziął samolot celem wykonania lotu próbnego. Tak się jednak rozochocił, że odbył na tym samolocie 18-minutowy przelot nad miastem, ca było wówczas zakazane. Na wysokości 400-500 metrów przeleciał wzdłuż ulicy Marszałkowskiej, nad Ogrodem Saskim, Starym Miastem, Krakowskim Przedmieściem, Nowymi Światem i Alejami Jerozolimskimi, stając się w ten sposób pierwszym Polakiem, który wykonał przelot na samolocie nad Warszawą. Lot ten był głośno komentowany w Warszawie

Michał Scipio del Campo był nie tylko znanym pilotem, pionierem polskiego lotnictwa. W swoim zawodowym dorobku miał też tytuł inżyniera mechanika – budowa maszyn – oraz specjalisty od termodynamiki. Szczególnie wiedza z tej drugiej dziedziny była bardzo przydatna w sztuce pilotażu. Zachowania pełne ryzykownych i śmiałych przedsięwzięć, a za takie należało uznać początki lotnictwa, leżało w jego naturze od zawsze. Uprawiał sporty: myślistwo, łyżwiarstwo, pływanie, wyścigi motocyklowe i automobilowe.

Więcej o tej ciekawej postaci polskiego lotnictwa przeczytacie Państwo w dziale historia-kultura Polonijnej Agencji Informacyjnej.


Michał Scipio del Campo w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI




POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ




Kopiowanie materiału z portalu PAI jest zabronione

Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.




SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH



PORTAL WYŚWIETLONO 20 047 066 RAZY



×
NOWOŚCI ARCHIWUM WIADOMOŚCI HISTORIA-KULTURA DZIAŁANIA AGENCJI BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU