SWP

   Australia


 2024-01-22 40. rocznica śmierci Zbigniewa Jasińskiego

Dr Bogumiła Żongołłowicz, badaczka historii powojennej Polonii australijskiej, serdecznie zaprasza do udziału w uroczystościach upamiętniających 40. rocznicę śmierci Zbigniewa Jasińskiego (1908–1984) – polskiego dziennikarza, poety, uczestnika wojny obronnej Polski w 1939 r., Prasowego Sprawozdawcy Wojennego radiostacji AK „Błyskawica”. Autora wierszy powstańczych, w tym najsłynniejszego – Żądamy amunicji, który nadano w powstańczej radiostacji „Błyskawica” 24 sierpnia 1944 roku.

Uroczystości odbędą się w niedzielę, 4 lutego 2024 roku, na cmentarzu Rookwood w Sydney przy grobie Zbigniewa Jasińskiego (Monumental Lawn Grave – A – grave 977). Swoją obecność potwierdzili już przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Sydney, Rady Naczelnej Polonii Australijskiej i Związku Harcerstwa Polskiego w Australii. Wydarzenie jest ogólnodostępne.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku TUTAJ.


PAI


Zapoznaj się z treścią oficjalnej informacji prasowej: wersja polskojęzyczna, wersja anglojęzyczna.

Zbigniew Jasiński (ur. 12 listopada 1908 r. w Łodzi, zm. 5 lutego 1984 r. w Barmagui, NSW) to polski poeta, prozaik i publicysta, który od 1952 roku mieszkał w Australii. Publikował m.in. w paryskiej „Kulturze”, londyńskich „Wiadomościach”, „Dzienniku Polskim i Dzienniku Żołnierza”, „Orle Białym”, sydneyskich „Wiadomościach Polskich” i melbourneńskim „Tygodniku Polskim”.

Za swoją twórczość otrzymał: III nagrodę w konkursie na słuchowisko Głosu Wolnej Europy, przyznaną przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie (1955), II nagrodę Koła Byłych Żołnierzy AK w Detroit za twórczość związaną z walką podziemną podczas II wojny światowej (1957) oraz nagrodę w konkursie Wiadomości i firmy Haskoba.

Jako żołnierz Armii Krajowej (ps. „Rudy”) walczył w Powstaniu Warszawskim. Pełnił funkcję Polowego Sprawozdawcy Wojennego (POW) oraz był w zespole redakcyjnym radiostacji AK „Błyskawica”. Jest twórcą kilku wierszy o powstaniu warszawskim w tym: Pieśni o Powstaniu, Odmawiamy! (Odpowiedź Gazowni), Sierpień, Sumienie świata oraz Żądamy amunicji, dzięki którym zyskał miano „piewcy walczącej Warszawy”.

Posłuchaj wierszy powstańczych Zbigniewa Jasińskiego w recytacji dr Bogumiły Żongołłowicz, spadkobierczyni praw autorskich do twórczości Zbigniewa Jasińskiego, obecnie pracującej nad jego biografią.

Jednym z najbardziej znanych utworów Zbigniewa Jasińskiego jest wiersz Żądamy amunicji. Udostępniamy grafiki z wierszem, w trzech wersjach językowych, które zamieściło na swoim fejsbukowym fanpejdżu Muzeum Powstania Warszawskiego.


PAIPAIPAIPOLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla PAI - Portal Polonii w Wiktorii


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14960172 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×