SWP

   Australia


 2023-11-20 Kolacja z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Ponad 200 członków polskiej społeczności w Melbourne świętowało wspólnie 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości podczas kolacji koncertowej odbywającej się w sobotę, 11 listopada 2023 roku, w Klubie Polskim w Albion.

Wydarzenie rozpoczęła – chwilę po godzinie czwartej po południu – Teresa Koronczewski, zastępca prezesa Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii i MC wieczoru. W imieniu organizatorów powitała zgromadzonych gości, działaczy organizacji polonijnych oraz gości honorowych: goszczącego w Melbourne Henryka Kurylewskiego, prezesa Rady Naczelnej Polonii Australijskiej, członków prezydium wiktoriańskiej Federacji z prezes Elżbietą Dziedzic i Polskiego Biura Opieki Społecznej „PolCare” z prezes dr Sylwią Gredą-Bogusz OAM oraz Evę Hussain, Konsula Honorowego Austrii.


Uczestnicy Kolacji Koncertowej (fot. Andrzej Kowalski)

Członkowie SPK Koła nr 3 w Melbourne. Siedzą (od lewej): Renata Płatek, Maria Frużyński, Helena Czauderna, Aleksandra Wilson i Andrzej Mikiewicz. Stoją (o lewej): Jan Smolarek, Bogdan Płatek, Peter Smolarek i Uni Mikiewicz (fot. Andrzej Kowalski)


Prowadząca zachęcała do wzięcia udziału w loterii fantowej i cichej aukcji (w której można było wylicytować m.in. koszulki z podpisami naszych polskich tenisistów – Igi Świątek i Huberta Hurkacza) oraz do obejrzenia wystawy poświęconej Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu i jego śladom w Australii.

Elżbieta Dziedzic, prezes wiktoriańskiej Federacji, w swoim wystąpieniu wspomniała żołnierzy walczących o niepodległość Polski. Podziękowała również gospodarzowi wydarzenia – prezesowi Klubu Polskiego w Albion Janowi Kutypie za gościnę a zespołowi Klubu za obsługę gastronomiczną. Złożyła też wyrazy wdzięczności personelowi biura „PolCare” za organizację wydarzenia i udekorowanie sali.


Związek Ziem Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Od lewej: Anna Imierowicz, Zofia Peraic, Edward Szczepański, Włodzimierz Petruniewicz (fot. Andrzej Kowalski)

Helene Mialszygrosz i Trevor Huf (fot. Bogdan Płatek)


Następnie głos zabrał Henryk Kurylewski, który na początku swojej mowy odwołał się do trudnej historii Polaków w czasach zaborów trwających 123 lata. Wspomniał o walce o zachowanie kultury i języka, którą dla przyszłych pokoleń utrwalili w swoich dziełach XIX-wieczni pisarze, poeci, malarze i kompozytorzy. Mówił, że 11 listopada w swojej wielowymiarowości nakazuje nam zarówno oddawać hołd bohaterom poległym w walce o niepodległość Polski i naszą wolność, jak i odpowiedzialnie planować przyszłość naszego kraju skupiając się na tym, co nas łączy, a nie dzieli. Wdzięczni za wolną Polskę powinniśmy z radością, we wspólnocie polskiej i polonijnej, celebrować Narodowe Święto Niepodległości Polski niezależnie od naszych poglądów czy przekonań. Zachęcał do tego, aby być dumnymi z bycia Polakami i cieszyć się z tego, że mamy język ojczysty i flagę. Swoje wystąpienie zakończył wypowiedzianymi ze wzruszeniem słowami „Jeszcze Polska nie zginęła”.


Henryk Kurylewski, Teresa Koronczewski, Elżbieta Dziedzic (fot. Andrzej Kowalski)

Teresa Koronczewski (fot. Bogdan Płatek)


Po przemówieniach podano danie główne a następnie na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – Artur Gotz, polski aktor i wokalista.

W programie „Będzie dobrze”, przygotowanym specjalnie na tę okoliczność, artysta zaprezentował utwory pochodzące z różnych okresów swojej twórczości m.in. pozytywnie zakręcone piosenki „Jestem na tak” i „Duch, dusza i ciało”, piosenkę na podstawie dramatu „Wyzwolenie” i wiersza „Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić” Stanisława Wyspiańskiego, „Rodzina, ach rodzina” z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, „Karuzelę z madonnami” z repertuaru Ewy Demarczyk, a także piosenki pielęgnujące pamięć o Powstaniu Warszawskim, którego 80. rocznicę wybuchu będziemy świętować w przyszłym roku (m.in. „A gdy będzie już po wojnie”, „Nie Jedni w Biegu”, „Ty, żyjący”).


Od lewej: dr Edyta Różycka, Bogdan Płatek, Helene Mialszygrosz, Zygmunt Bieliński OAM, Krystyna Gasz, Henryk Kurylewski, Lidia Witko, Bożena Iwanowski OAM, Artur Gotz, Teresa Koronczewski, Elżbieta Dziedzic, David Babula (fot. Bogdan Płatek)

Od lewej: Lidia Witko, Henryk Kurylewski, Elżbieta Dziedzic, Jan Kutypa, Bożena Iwanowski OAM (fot. Andrzej Kowalski)


Archiwalne zdjęcia z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego wyświetlane podczas występu artysty wzbogacały przekaz artystyczny. Publiczność zachęcona przez Artura zaśpiewała z nim wspólnie refren piosenki „Pałacyk Michla”.

Niezwykle wzruszającym utworem było „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” z muzyką i tekstem poznańskiego barda, Grzegorza Tomczaka. Utwór wykonany na koniec koncertu przywołał uczucie tęsknoty za ojczystym krajem a słowa refrenu były nucone jeszcze długo po zakończeniu wydarzenia.


Ty to masz szczęście
Że w tym momencie
Żyć ci przyszło
W kraju nad Wisłą
Ty to masz szczęście
Twój kraj szczęśliwy
Piękny prawdziwy
Ludzie uczynni
W sercach niewinni
Twój kraj szczęśliwy


Po części artystycznej odbyło się losowanie nagród w loterii fantowej, z której dochód zostanie przeznaczony na zakup defibrylatora. Dwóm osobom wyjątkowo poszczęściło się: jedna osoba wygrała dwukrotnie, a druga – trzykrotnie. Zakończono wówczas również cichą aukcję.


Wystawa o Pawle E. Strzeleckim (fot. JT)

Wystawa o Pawle E. Strzeleckim (fot. JT)


Kolacja koncertowa z okazji Narodowego Święta Niepodległości to doroczne wydarzenie organizowane od 2016 roku przez Federację Polskich Organizacji w Wiktorii w Polskim Centalnym Ośrodku Społeczno-Sportowym w Albion (znanym jako Klub Polski w Albion). Celem wydarzenia jest kultywowanie polskich tradycji i uczuć patriotycznych wśród członków melbourneńskiej Polonii.


Justyna Tarnowska
Portal Polonii w Wiktorii


Elżbieta Dziedzic (fot. Bogdan Płatek)

Część zespołu biura „PolCare”. Siedzą (od lewej): Barbara Rybarczyk, Monika Krajewski, Barbara Bailouni, Małgorzata Żuchowska, Yanhua Bal, Marzena Wroniszewska. Stoją (od lewej): Dorota Michna, Mariola Brewińska, Katarzyna Mistarz, Janina Dytman, Justyna Tarnowska, Bożena Iwanowski OAM, Paweł Bal, Leszek Iwanowski, Veronika Iwanowski (fot. Andrzej Kowalski)Henryk Kurylewski (fot. Bogdan Płatek)

Artur Gotz (fot. Bogdan Płatek)PAI

Artur Gotz (fot. Andrzej Kowalski)POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: portalpolonii.com.au


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14635230 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×