SWP

   Kanada


 2023-11-20 “Sercu bliska - Polska”

“Sercu bliska - Polska” - to hasło akademii tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości obchodzonego w największej w Kanadzie, Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mississaudze.

W naszej szkole świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości tydzień później niż wskazuje kalendarz, ze względu na gości, którzy z racji pełnienia swoich dyplomatycznych obowiązków są zwykle bardzo zajęci 11 listopada. Gościem honorowym była pani Justyna Frelak - Wicekonsul, Kierownik Referatu do spraw Polonii, Ekonomicznych, Komunikacji i Dyplomacji Publicznej.

Tradycją naszej szkoły jest połączenie Święta Niepodległości z pasowaniem na ucznia.

“Puk, puk, to ja - mały uczeń, pierwszaczek.
Puk, puk, to ja - taki dzielny uczniaczek.
Puk, puk, to ja - pukam szkoło do twych drzwi”
, zaśpiewali uczniowie pierwszych klas prowadzonych przez panie: Elżbietę Kacprzak i Mirosławę Szpulak. Pełni dziecięcej powagi ślubowali, że będą dobrymi uczniami, będą szanować rodziców, nauczycieli i kolegów, będą kochać Ojczyznę. W oczach Rodziców można było zobaczyć łzy wzruszenia, bo to wielka chwila dla ich dzieci. Niektórzy z nich pamiętali swoje ślubowanie.

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto ufundował wyprawki i wszyscy otrzymali z rąk pani Konsul ciężkie worki pełen skarbów potrzebnych każdemu pierwszakowi.Kiedy nowo przyjęci w poczet braci szkolnej mogli odpocząć po trudach pasowania, na scenę weszli uczniowie klas 8 prowadzonych przez panie: Teresę Bielecką i Marię Gajowniczek. To właśnie najstarsi byli odpowiedzialni za przygotowanie obchodów Święta Niepodległości. Piosenki, wiersze i taniec w flagami pokazały jakich zdolnych uczniów ma nasza Szkoła. Szczególne emocje wywołał taniec z flagami. Jak nam mówili Rodzice - zapierał dech w piersiach i wywoływał łzy zachwytu.


Tekst - Maria Gajowniczek
Zdjęcia - Joanna Chramega, nauczyciele


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla PAI


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14635135 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×