SWP

   Polska


 2023-11-20 Pomnik króla Jana III we Lwowie

20 listopada 1898 roku przy „najpiękniejszej, wymarzonej pogodzie”, jak zapewniali redaktorzy „Kurjera Lwowskiego”, został odsłonięty pomnik Jana III Sobieskiego. Pomysł ufundowania pomnika narodził się 15 lat wcześniej, w 1883 roku – 200 lat po odsieczy wiedeńskiej. Podjęta wówczas uchwała Rady Miasta Lwowa przewidywała przeznaczenie co roku 1000 złotych z kasy miejskiej na koszta budowy. Budowa pomnika rzeczywiście trwała długo i formalności trwały kilka lat, a i urzędnicy w trakcie realizacji zmieniali zdanie, co nie tylko wydłużyło czas oczekiwania na upamiętnienie wiedeńskiej wiktorii, ale także znacznie podniosło koszty.

W 1888 roku lwowski rzeźbiarz Tadeusz Barącz zaoferował wykonanie pomnika z kamienia, podając cenę pokrywającą jedynie koszty materiału i pracy pomocników kamieniarzy. Uchwała w tej sprawie została podjęta w 1890 roku. Gdy prace w warsztacie Barącza trwały w najlepsze, rajcowie uznali, że kamienny pomnik niedostatecznie odda majestat króla zwycięzcy. W 1896 roku zdecydowano się na dużo bardziej kosztowną rzeźbę z brązu – mistrz Barącz zgodził się wykonać odlewy gipsowe. Zostały one wysłane do Wiednia, do Cesarsko-Królewskiej Uprzywilejowanej Odlewarni Artura Kruppa. Kamienna podstawa została wykonana we lwowskiej pracowni Juliana Markowskiego. Model został zaakceptowany przez lwowską delegację w 1897 roku, odsłonięcie zaplanowano na 1898 rok.

Jednak nawet na ostatniej prostej pojawiła się przeszkoda, tym razem tragiczna okoliczność – 10 września 1898 roku, na osiem dni przed planowaną uroczystością, na Wałach Hetmańskich (dziś Prospekt Wolności), zamordowana została cesarzowa Elżbieta Bawarska, znana jako Sissi. Odbywająca niekończącą się podróż mającą ukoić ból po samobójczej śmierci syna i następcy tronu, władczyni oczekiwała na parowiec wycieczkowy w szwajcarskiej Genewie. To właśnie tu została zaatakowana przez włoskiego anarchistę Luigiego Lucheniego. Pogrążone w żałobie cesarstwo zamarło, także lwowska rada miejska postanowiła przełożyć odsłonięcie pomnika Jana III na późniejszy termin – 20 listopada.

Więcej w dziale historia-kultura Polonijnej Agencji Informacyjnej


Pomnik króla Jana III we Lwowie W DZIALE HISTORIA-KULTURA PAIPOLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14635254 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×