SWP

   W. Brytania


 2023-07-10 Przejechali rowerami szlak armii gen. Andersa 15 000 km!

Niemal jednocześnie — w Gdańsku i szkockim Edynburgu — zakończyła się Harcerska Sztafeta Rowerowa „JednoŚladami Andersa”. Skauci przejechali liczący ponad 15 tysięcy kilometrów szlak, którym podążała armia generała Władysława Andersa. Kończący się w Gdańsku etap liczył ponad 700 kilometrów.

Ostatni etap podróży zakończył się 8 lipca2023 roku w szkockim Edynburgu.

"JednoŚladami Andersa" to projekt podróżniczy polegający na przejechaniu w sztafecie rowerowej szlaku armii gen. Andersa, która formowała się na terenie obwodu orenburskiego w środkowym biegu Wołgi od 1941 roku. Podróż na ma celu głębsze poznanie historii armii gen. Andersa i chcemy to zrobić w formie rowerowej sztafety. Projekt rozpoczął się w 2022 roku serią akcji upamiętniających wydarzenia sprzed 80 lat. Jednak mogliście nas zobaczyć już pod koniec 2021 roku w kilku ważnych dla ZHP miejscach. Sama sztafeta rozpoczyna się w listopadzie 2022 roku, by w maju kolejnego roku dotrzeć na uroczyste obchody bitwy pod Monte Casino i zakończyć podróż w lipcu 2023 r. w Edynburgu. - przekazali uczestnicy akcji.

Mieszkańcy Edynburga, w tym zgromadzona Polonia mogła spotkać się z uczestnikami projektu “JednoŚladami Andersa" 8 lipca 2023 roku o godzinie 11, w samym centrum Edynburga koło pomnika Misia Wojtka.

Na mecie ostatniego etapu witali członków projektu między innymi przedstawiciele
1. Szkoły bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka
2. Zespołu Parzenica Polish Folk Dance Group
3. ZHP Edynburg: Skrzaty "Misie", Zuchy "Niedźwiadki", 68 DH "Niedźwiedzice"
4. Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu
5. Ewa Klyszewska- Daly, przyjaciółka polskiego bohatera, nieżyjącego już żołnierza Ludwika Jaszczura

Do gości przemawiali przedstawiciele wyżej wymienionych organizacji.

Członkinie Zespołu Parzenica prezentując się w pięknych strojach zaśpiewały wraz ze zgromadzonymi osobami polskie znane pieśni patriotyczne. Odśpiewano również Polski Hymn.

Rowerzyści pokonali zimowy Kazachstan i Uzbekistan, walczyli z burzami piaskowymi na Bliskim Wschodzie, z podjazdami w Iranie, Włoszech oraz Szwajcarii. W Europie spotykali się ze świadkami historii i ze skautami i wzięli udział w uroczystościach na Monte Cassino. Spotkali się także z córką generała Andersa.

– Trasa była podzielona na 14 etapów, a każdy z nich trwał od dwóch do czterech tygodni. Ostatni etap równolegle kończy trasę w Gdańsku i Edynburgu, dokąd trafiła większość żołnierzy dowodzonych przez generała Władysława Andersa – tłumaczył Zbigniew Popowski, koordynator projektu. – Stwierdziliśmy, że główna trasa powinna prowadzić do Szkocji, bo tam była demilitaryzacja. Z drugiej strony część żołnierzy trafiła również do Polski. W Mediolanie nastąpiło rozdzielenie tras tak, żeby dotrzeć do Edynburga i Gdańska – wyjaśnił.


Tekst i zdjęcia: Erskine Logan Photography


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla PAI


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14960376 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×