SWP

   Włochy


 2023-06-07 Kapituła wybrała nagrodzonych w III edycji konkursu Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej

Konkurs Osobowość Polonijna roku im. Edyty Felsztyńskiej staje się wydarzeniem, na które czeka Polonia na całym świecie. Pierwsza edycja odbyła się całkowicie online, druga zakończyła się wspaniałą Galą w Domu Polskim w Rzymie.

Edycja 2023 roku właśnie trwa. Organizatorzy konkursu - Międzynarodowe Stowarzyszenie Polonijne, którego reprezentantkami są Bożena Krasoń oraz Urszula Golda wybór nagrodzonych pozostawili w rękach Kapituły, która 30 maja w tajnym głosowaniu podjęła decyzję o przyznaniu 3 statuetek i 11 wyróżnień. Prawidłowo zgłoszono 27 kandydatów z 12 państw. Są to Polacy z całego świata, działający na rzecz Polonii i Polski. Celem Konkursu – jak napisano w regulaminie - jest uhonorowanie wyróżniających się Polaków działających na rzecz Polonii i Polski oraz osób tworzących i wspierających działania na rzecz Polonii, którzy swoją działalnością przyczynili się do rozpowszechniania dobrego imienia Polonii i Polaków w świecie. Kapituła konkursu, bazując się na otrzymanym w zgłoszeniu opisie i autoprezentacji w formie filmiku, przyznała 3 zwycięzcom tytuł „Osobowość Polonijna” im. Edyty Felsztyńskiej wraz z pamiątkową statuetką oraz 11 wyróżnień. Nazwiska nagrodzonych poznamy na uroczystej GALI we wrześniu w Liverpoolu.


PAI


Skład Kapituły Konkursu powołanej przez Organizatorów:
–Ewa Trzcińska – przewodnicząca Kapituły - dziennikarka, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI,
–Magdalena Pinkwart – dziennikarka radiowa, telewizyjna i prasowa, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Turystycznych im. Olgierda Budrewicza,
–Urszula Stefańska Andreini – przewodnicząca Związku Polaków we Włoszech,
–Aleksandra Seghi – współredaktor portalu Polacy we Włoszech,
–Dr Adrianna Tomczak – doktor nauk społecznych, specjalistka do spraw social media,
–Wojciech Ziemniak – wiceprzewodniczący Komisji do Spraw Emigracji w Senacie RP.
–Jacek Harasimowicz – radca prawny Kancelaria Prawa Polonii,
– Halina Bieda – członek Komisji Praw Człowieka Praworządności i Petycji, członek Komisji Spraw Emigracji i Łączności za Granicą, członek Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu.

Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała poseł Joanna Fabisiak.


PAI


- Bardzo trudno wybierać najlepszych z najlepszych. Wielokrotnie czytamy opisy kandydatów, doświadczając dumy z bycia Polakami. W tym konkursie wszyscy jesteśmy wygranymi. Już samo zgłoszenie przez lokalną społeczność jest dla danej osoby wyróżnieniem. Dla nas Kapituły możliwość poznania takich osób, przyjrzenia się temu co robią jest też ogromnym przywilejem, ale i odpowiedzialnością, z której zdajemy sobie sprawę – w imieniu Kapituły powiedziała Ewa Trzcińska, jej tegoroczna przewodnicząca, a Aleksandra Seghi dodała: - Jak co roku kapituła miała sporo pracy, gdyż napłynęło wiele kandydatur i z każdą z nich trzeba było szczegółowo zapoznać się. Fakt dużej liczby kandydatów z Niemiec wskazuje, że w tym kraju Polacy są bardzo aktywni i pomagają rodakom w każdej dziedzinie. Nowa formuła konkursu, która wprowadziła przesłanie krótkich auto prezentacji, była bardzo dobrym pomysłem. Dzięki temu kapituła mogła zapoznać się nie tylko ze spisaną biografią kandydatów, ale niejako poznać ich samych, wysłuchać co mają do powiedzenia. Tak jak w zeszłym roku tak i teraz kapituła była bardzo zgrana w wyborze zwycięzców oraz wyróżnionych. To zaszczyt być częścią tak wspaniałego teamu.

Udział w Konkursie jest bezpłatny i całkowicie dobrowolny. Ogłoszenie wyników Konkursu i wręczenie zwycięzcom Konkursu statuetek, a wyróżnionym – dyplomów, odbywa się podczas dorocznej uroczystej gali. W tym roku odbędzie się ona we wrześniu w Liverpoolu, a jej gospodarzem będzie organizacja polonijna Polskie Merseyside.

-Jesteśmy dumni z wszystkich zgłoszonych działaczy polonijnych, którzy zasługują na największe uznanie. Pragnę podziękować Kapitule za wspaniałą pracę, naszym sponsorom, którzy wspierają konkurs i obdarzają nas zaufaniem od początku, naszej graficzce, która ciężko pracowała, aby strona wyglądała jak najlepiej. Naszym mediom, które pomogły nagłośnić ten konkurs. Dziękujemy również Polskie Merseyside za zaproszenie do Liverpoolu. To będzie cudowny czas, gdy wszyscy spotykamy się na Uroczystej Gali wręczenia nagród i wyróżnień, podobnie jak to było rok temu.
Polonia jest siłą a nasz Światowy Konkurs Osobowość Polonijna Roku im Edyty Felsztyńskiej tylko to potwierdza
– powiedziała nam w imieniu organizatorów Bożena Krasoń.

Więcej informacji o samym konkursie Osobowość Polonijna Roku im Edyty Felsztyńskiej (osobowoscpolonijnaroku.com)


Tekst: Ewa Trzcińska


Polonijna Agencja Informacyjna objęła Konkurs Osobowość Polonijna roku im. Edyty Felsztyńskiej patronatem medialnym.


PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14394823 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×