SWP

   Chiny


 2023-03-31 Festiwal filmów o polskich himalaistach w Kantonie

W weekend 25-26 marca 2023 r. w siedzibie chińskiej firmy Kailas produkującej sprzęt i odzież wspinaczkową odbyły się pokazy polskich filmów dokumentalnych, panel dyskusyjny i wystawa zdjęć z wypraw Wandy Rutkiewicz.

W sobotę zaproszeni goście mogli obejrzeć film „Sztuka wolności” w reżyserii Wojciecha Słoty i Marka Kłosowicza opowiadający o najtrudniejszych i najbardziej spektakularnych polskich wyprawach w Himalaje, a następnie wysłuchać trzech panelistów: Piotra Pustelnika, Ma Demina i Zhang Weia – ekspertów w dziedzinie wspinaczki wysokogórskiej.

Podczas dyskusji nie tylko wspomniano osiągnięcia najsłynniejszych polskich himalaistów, ale także podkreślono wartości, które promuje ten rodzaj aktywności fizycznej: wytrwałość, cierpliwość, pokorę i solidarność. W niedzielę szersza publiczność obejrzała natomiast film „Jurek” w reżyserii Pawła Wysoczańskiego, który przedstawia postać Jerzego Kukuczki, i „Doo Sar” w reżyserii Jakuba Gzeli, który opowiada o wyprawie Andrzeja Bargiela i Jędrka Baranowskiego w Karakorum.

Organizatorami wydarzenia były Instytut Polski w Pekinie, Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Pekinie, Konsulat Generalny RP w Kantonie, Kendal China i Kailas. Pokazy w Kantonie były drugą częścią Festiwalu – pierwsza odbyła się w Pekinie w lutym br. Inspiracją do jego organizacji było ogłoszenie przez Sejm RP roku 2022 Rokiem Wandy Rutkiewicz (z powodu obostrzeń pandemicznych wydarzenie planowane pierwotnie na rok 2022 zostało przeniesione na rok 2023)POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: gov


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 13999550 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×