SWP

   USA
 2021-08-03 Nowy Jork oddaje hołd Powstańcom

Kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego już od sześciu lat czczone są wciągnięciem biało-czerwonej flagi z Kotwicą, symbolem Polski Walczącej, na maszt przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na nowojorskim Greenpoincie. Flaga wciągana jest na maszt zawsze 1 sierpnia i powiewa nad Greenpointem aż do października, przez 63 dni – dokładnie tyle, ile trwało powstanie.

Również w tym roku dokładnie o 11:00 czasu lokalnego (17:00 w Polsce) w Nowym Jorku wybiła godzina „W”, co obwieściło wycie syreny. W ceremonii wciągnięcia powstańczej flagi na maszt wzięli udział delegaci polonijnych organizacji, a gościem specjalnym był 99-letni uczestnik Powstania Warszawskiego Bolesław Biega.

Wciągnięcia flagi dokonał 99-letni Bolesław Biega (w Powstaniu, dowódca kompanii w batalionie AK "Kiliński") w towarzystwie dyrektorów PSFCU - Iwony Korgi i Ryszarda Bąka.

Podczas uroczystości przemawiali m.in. wicekonsul RP w Nowym Jorku Stanisław Tarnawski oraz reprezentująca Greenpoint w Kongresie Stanu Nowy Jork, Emily Gallagher.

Modlitwa w intencji Powstańców

Do nowojorskich tradycji związanych z obchodami kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego należy też msza święta odprawiana co roku w intencji Powstańców w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. Doroczne msze św., podczas których wierni otaczają modlitwą ofiary Powstania i oddają hołd tym, którzy w walce o wolną Warszawę i wolną Polskę poświęcili życie, są wspólną inicjatywą weteranów, środowiska harcerskiego oraz ojców paulinów będących gospodarzami polskiej parafii na Manhattanie.

W tym roku msza św. odprawiona została dokładnie 1 sierpnia o godz. 12:00, a celebrował ją o. Tadeusz Lizińczyk, prowincjał zakonu paulinów, który przyjechał z Amerykańskiej Częstochowy.

Kolekcjonerskie plakaty

Plakaty upamiętniające bohaterów powstania, przygotowywane są już od kilkunastu lat przez firmę Gram-X Promotions i jej prezesa Grzegorza Fryca. Partnerem akcji jest Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, w której oddziałach dostępne są kolekcjonerskie plakaty powstańcze. Druk powstańczych plakatów swoim patronatem objął konsulat generalny RP w Nowym Jorku.

Powstańczy mural

Dwuczęściowy mural, o długości ok. 11 metrów i wysokości ok. 3 metrów, autorstwa Rafała Pisarczyka, przedstawia postaci trzech powstańców na zdobycznym czołgu – Juliana Kulskiego, Witolda Modelskiego oraz Ryszarda Kossobudzkiego, syrenkę warszawską, a także informacje na temat powstania.

Mural powstał w 2014 r., a po odnowieniu go rok później malowidło wzbogacono o cytaty z wypowiedzi powstańców. Powiewają nad nim też flagi: biało-czerwona, amerykańska, podarowana przez 82. Dywizję Powietrznodesantową Armii USA, oraz Polski Walczącej. Pomysłodawcą projektu był Grzegorz Fryc – prezes Pangea Network i właściciel firmy Gram-X Promotions, działacz polonijny i społeczny. Wspierało go Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej – Okręg II w Nowym Jorku oraz Polski Dom Narodowy.

Co roku, w ramach obchodów kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego, lokalna Polonia udaje się pod powstańczy mural, aby złożyć kwiaty i zapalić świece w hołdzie bohaterom.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Biały Orzeł / Polish & Slavic Federal Credit Union
fot. Polish & Slavic Federal Credit Union / Consulate General of Poland in New YorkW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3526869 OSÓB