SWP

   Australia
 2021-07-30 "PENSJONAT POD RÓŻĄ" OFICJALNIE OTWARTY

8 lipca 2021 roku oficjalnie została przecięta wstęga do polskiego "Pensjonatu pod różą", czyli 'Rose Cottage Polish Respite House'. Pracownicy Polskiego Biura Opieki są zadowoleni z tej skromnej uroczystości, bo po przełożeniu jej z czerwcowej daty mogli już oficjalnie to zrobić. Oto relacja z uroczystości:

I chociaż nasz respite działa już od roku – i gościł przedstawicieli NDIS-u, seniorów i opiekunów na obozach jednodniowych, weekendowych, tygodniowych oraz pobytach dziennych – 8 lipca mogliśmy uroczyście cieszyć się z faktu, że możemy zaoferować taki rodzaj opieki Polakom mieszkającym w Wiktorii.

Mieliśmy przyjemność gościć przedstawicielkę Mornington Peninsula Shire Cerberus Ward Councillor, Lisę Dixon, Honorowego Konsula Generalnego RP w Melbourne, Andrzeja Soszyńskiego z małżonką Urszulą. Federację Polskich Organizacji w Wiktorii reprezentowały Prezes, Elżbieta Dziedzic, jej zastępczyni, Teresa Koronczewski, oraz wiceprezes i sekretarza honorowego Federacji i Prezes PolCare, Dr Sylwia Greda-Bogusz OAM. Duchowieństwo reprezentowali wiceprowincjał prowincji pw. Św. Rodziny w Australii i Nowej Zelandii i jednocześnie duszpasterz Federacji, Ks. Kamil Żyłczyński SChr, oraz Siostra Elżbieta Cieślarczyk MChR. Wśród gości był jeszcze Prezes Klubu Polskiego w Albion, Jan Kutypa, który z okazji otwarcia respite house w imieniu Klubu Polskiego w Albion wpłacił na konto Polcare dotację w wysokości $1000, za którą bardzo dziękujemy.


PAI

Andrzej Soszyński – Honorowy Konsul Generalny RP w Melbourne


Uroczystość poprowadziła Dr Sylwia Greda-Bogusz OAM, która przywitała wszystkich w języku rdzennych mieszkańców tych ziem, plemienia Bunurong/BoonWurrung, i oddała im należny szacunek.

Następnie króciutko opowiedziała o zadaniach tego miejsca i poprosiła Prezes Federacji o krótkie wystąpienie. Prezes Elżbieta Dziedzic podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca, ale przede wszystkim podkreśliła rolę dyrektora Polskiego Biura Opieki Bożeny Iwanowskiej, która była główną inicjatorką powstania polskiego domu opieki zastępczej (respite).

Poprosiła Księdza by zgodnie z polską tradycją pomodlił się i poświęcił to miejsce, by dobrze służyło polskiemu społeczeństwu w Wiktorii. Po modlitwie i poświęceniu domu, prowadząca zaprosiła do przecięcia wstęgi. Zrobiło to jednocześnie wiele osób – było spontanicznie i wesoło przy tej symbolicznej czynności.


PAI

Od lewej: Bożena Iwanowski, dr Greda-Bogusz OAM i Elżbieta Dziedzic


Następnie Dyrektor Polskiego Biura Opieki, Bożena Iwanowska, zaprosiła wszystkich „na pokoje”. Podkreśliła, że praca wielu ludzi doprowadziła do tego, że to miejsce wygląda dzisiaj tak pięknie. Wielu pracowników i wolontariuszy przyczyniło się do zaplanowania prac, wyposażenia i dekoracji obiektu. Otrzymaliśmy sporo darów w formie rzeczy, gotówki czy wkładu własnej pracy. Większość roślin to dary od pracowników i członków prezydium Federacji i zarządu Polcare. To był również czas na słowo dziękuję i na to by cieszyć się, że w dobie pandemii możemy wspólnie świętować powstanie takiego obiektu.

Dyrektor PolCare przedstawiła koordynatorkę Programu respite Barbarę Bailuni, która została powołana na to stanowisko całkiem niedawno, po tym jak Polcare otrzymał decyzję o przyznaniu funduszu na programy Centre-Based Daily Respite i Flexible Respite. Z uroków naszego Pensjonatu pod różą mogą mogą korzystać seniorzy mający pakiety HCP i nasi podopieczni z programu NDIS.

Pani Iwanowska wyraziła nadzieję, że organizacja będzie nadal rozwijała swoje usługi, a powstały respite house to inwestycja by móc realizować następne projekty, będące jeszcze w sferze marzeń, ale powoli nabierające już realnych kształtów. Co niewątpliwie cieszy.


PAI

Rodzina Pawlików wraz z przedstawicielami Federacji przy brzozie posadzonej na cześć śp. Mariana Pawlika


Podkreśliła, że tylko dzięki pracy dobrego zespołu – zarządów obu organizacji i zgranego zespołu pracowników Polskiego Biura Opieki PolCare, mamy możliwość świętowania powstania ośrodka. Pomimo trudności, związanych z niepewnością o ciągłość usług spowodowaną przez COVID-19, Polskiemu Biurowi Opieki udało się, nie korzystając z pomocy rządowego programu Jobkeeper, rozwinąć zakres usług świadczonych dla polskiego społeczeństwa. Tym bardziej cieszymy się tym, co udało się stworzyć.

Przed wejściem na teren pogratulowali nam jeszcze Mornington Peninsula Shire Cerberus Ward Councillor, Lisa Dixon, i Honorowy Konsul Generalnego RP w Melbourne, Andrzej Soszyński mówiąc, że to bardzo cenna inwestycja potrzebna polskiemu społeczeństwu w Melbourne.


PAI

Lisa Dixon – Mornington Peninsula Shire Cerberus Ward Councillor


Potem nastąpiła część już mniej oficjalna – oglądanie ośrodka i wspólne świętowanie przy polskim lunchu i szampanie na szczęście. Były też rozmowy na temat polskich tradycji i kultury oraz wspólne fotografie.

Wspomnieliśmy także o śp. Marianie Pawliku przy posadzonej na Jego pamiątkę brzózce.


Na zakończenie informacja o tym co oferuje ośrodek:

 • opiekę zastępczą krótkoterminową dla klientów programów CHSP, HCP i NDIS oraz dla opiekunów;
 • zajęcia dzienne dla seniorów;
 • zajęcia dzienne dla podopiecznych NDIS;
 • obozy dla podopiecznych NDIS;
 • men’s shed – zajęcia warsztatowe dla panów;
 • wycieczki jednodniowe na zajęcia (w planach m.in.: pokazy kiszenia kapusty, demonstracje kulinarne, dni dla pań robiących na drutach czy szydełku itp.).
 • Po informacje prosimy dzwonić do biura PolCare pod numer telefonu (03) 9569 4020.

  Bożena Iwanowska


  PAI  Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
  Na podstawie: Portal Polonii  W przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

  zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

  Licencja

  Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.  SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH  NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

  ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3526807 OSÓB