SWP

   Kazachstan


 2023-04-24 Polskie akcenty podczas Światowego Dnia Książki w Ałmatach

21 kwietnia Biblioteka Narodowa Republiki Kazachstanu, która szczęśliwie dla nas znajduje się w Ałmatach, zorganizowała Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ta poświęcona kulturze czytelniczej impreza, organizowana pod auspicjami UNESCO od 1996 roku, przyciągnęła tego dnia do ałmatyńskiej książnicy tłumy czytelników, miłośników literatury i koneserów książek, młodzież i dorosłych.

Biblioteka przygotowała dla nich różnorodną i ciekawą ofertę: obok występów artystycznych i wystawy zdjęć francuskiego fotografika, spotkania z wybitnymi pisarzami, autorami o bogatym i znaczącym dorobku. Podczas obchodów Światowego Dnia Książki, w organizację których włączyli się nauczyciele języka polskiego: Lucyna Ejma i Piotr Boroń, nie zabrakło polskich, bardzo ważnych akcentów.

W gościnnej sali Muzeum Biblioteki odbyło się (w trybie online) spotkanie z wybitnym polskim pisarzem, poetą, publicystą i reżyserem – Piotrem Wojciechowskim, który przyjął zaproszenie pedagogów do udziału w odbywającym się w Ałmatach święcie książki. Gościa z Polski w imieniu Konsula RP w Ałmaty, p. prof. Józefa Tymanowskiego, powitała jego asystentka, przekazując jednocześnie p. Piotrowi Wojciechowskiemu życzenia z okazji obchodzonego niedawno jubileuszu.

Na początku licznie zgromadzona publiczność, pośród której dominowali uczniowie polskich klas oraz uczestnicy zajęć z języka polskiego dla dorosłych, wysłuchała wykładu pisarza pt. „Rola pisarza we współczesnym świecie”. Dzięki wyjątkowej osobowości pana Piotra oraz pomimo dzielących nas 5 tysięcy kilometrów, był to kontakt bardzo bezpośredni, budzący duże zainteresowanie słuchaczy.

W dalszej części literackiej biesiady jej uczestnikom stworzono możliwość wymiany zdań z przedstawicielem polskiej literackiej elity oraz zadania pisarzowi pytań. Te ostatnie, czasem bardzo odważne, padały przede wszystkim ze strony uczniów, dla których rozmowa z polskim znanym i cenionym twórcą z pewnością miała posmak niecodziennej intelektualnej przygody.

Spotkaniu z Piotrem Wojciechowskim towarzyszyła wystawa cennych i rzadkich polskich książek zgromadzonych w Bibliotece Narodowej. Jej autorzy, T. Zamzajewa, pracownik Działu Literatury Światowej, Lucyna Ejma oraz Piotr Boroń zaprezentowali audytorium wybrane egzemplarze (58 woluminów), ze szczególnym uwzględnieniem starodruków pochodzących z XVII i XVIII wieku.

Warto nadmienić, że była to pierwsza tego typu wystawa ukazująca polskie zbiory przechowywane w ałmatyńskiej Bibliotece Narodowej.


Lucyna Ejma
Piotr BorońPOLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla PAI


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14394898 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×