SWP





   Polska


PAI

 2025-08-18    Szacowany czas czytania wiadomości: 2 minut(y). STANISŁAW STROŃSKI - TWÓRCA OKREŚLENIA "CUD NA WISŁĄ"

Określenie "Cud na Wisłą" zna niemal każdy. Jego twórcą był Stanisław Stroński, polski publicysta i polityk związany z ruchem narodowym. Co ciekawe używanego początkowo przez przeciwników marszałka Piłsudskiego do umniejszenia jego roli w zwycięstwie nad bolszewikami. Stroński był autorem artykułu „Zawada”, rozpoczynającego falę ataków na prezydenta Gabriela Narutowicza. Po latach uznał to za najcięższy błąd swego życia. Stroński urodził się 18 sierpnia 1882 r.

Polski filolog-romanista, publicysta. Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się wokół literatury prowansalskiej, a zwłaszcza wokół trubadurów. W tej dziedzinie jest uważany za jednego z najważniejszych uczonych XX wieku, a jego prace są do tej pory cytowane we współczesnej, polskiej i zagranicznej, literaturze przedmiotu.

Stroński był też autorem wielu tekstów historycznych i publicystycznych. Jest twórcą sformułowania Cud nad Wisłą, powstałego przez analogię do Cudu nad Marną. Endecja rozpowszechniała ten tytuł, aby zminimalizować rolę Piłsudskiego w zwycięstwie nad bolszewikami w 1920, do czasu kiedy wyszło na jaw, że gen. Tadeusz Rozwadowski miał poważny udział w opracowaniu planu bitwy, która zapoczątkowała klęskę armii sowieckiej. Autor artykułu prasowego „Usunąć tą zawadę”, który stał się zaczątkiem kampanii nienawiści przeciwko pierwszemu prezydentowi RP Gabrielowi Narutowiczowi, zakończonej jego zamordowaniem. Po tym fakcie Stroński opublikował w „Rzeczpospolitej” artykuł „Ciszej nad tą trumną…”.

Przed wojną politycznie związał się z Front Morges i gen. Władysławem Sikorskim. W latach 1939-1943 był członkiem rządu na uchodźstwie. Po wojnie osiadł na stałe w Londynie, gdzie był między innymi: prezesem Związku Pisarzy Polskich na obczyźnie.

O jego życiu i działalności przeczytacie Państwo w dziale historia-kultura PAI


Stanisław Stroński w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI




Udostępnij na Facebooku


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ




Kopiowanie materiału z portalu PAI jest zabronione

Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.




SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH



PORTAL WYŚWIETLONO 20 698 030 RAZY



×
NOWOŚCI ARCHIWUM WIADOMOŚCI HISTORIA-KULTURA DZIAŁANIA AGENCJI BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU