SWP





   Polska


PAI

 2025-07-17    Szacowany czas czytania wiadomości: 4 minut(y). POLONIA CAMP 2025 - TO JUŻ DZISIAJ

To już dzisiaj... 1000 młodych Polaków z 40 krajów, wszystkich stron świata, zmierza do Warszawy na spotkanie młodej Polonii - na pierwsze w historii w takiej skali i randze.

Już samo spotkanie jest wartością, bo daje możliwość poznania się rodaków z najdalszych zakątków globu, ale ono nie wyczerpuje oczywiście całego sensu tego bezprecedensowego przedsięwzięcia.

Zjazd pozwoli na dwa kluczowe doświadczenia - pierwsze to poznanie Polski, jej osiągnięć, cywilizacyjnego dorobku, unikatowego waloru kulturowego, poczucia naszego narodowego klimatu, możliwości jakie stwarza nasz kraj przed młodym pokoleniem. Czym innym jest czytać o Polsce, a zupełnie czymś innym być tutaj, na miejscu i doświadczyć tego osobiście.

Drugi aspekt, nie mniej ważny, to okazja do wysłuchania opinii, dyskusji naszych młodych rodaków o możliwych formach życia polonijnego na miarę pokolenia początku XXI wieku.

Liczymy, że dowiemy się jak najskuteczniej promować nasz kraj w różnych zakątkach świata. Co może być ciekawe dla lokalnych społeczności, w których na co dzień żyją uczestnicy zjazdu. Jakie fakty z polskiej historii czy aktualnych osiągnięć mogą być atrakcyjne dla kultur często bardzo odmiennych od naszej rodzimej rzeczywistości. Nikt, tak jak przybywający na Polonia Camp, nie wiedzą tego lepiej.

Wiele mówimy przy różnych okazjach, że czas oddać inicjatywę młodemu pokoleniu. I na to właśnie liczymy.

Oczekujemy na pomysły nowych przedsięwzięć kształtujących opinie o Polsce, ukazujące jej miejsce w świecie, nie tylko przez wskaźniki ekonomiczne, ale też przez faktyczny wkład w dorobek cywilizacyjny. To ważne, bo często zapominamy, że naszą powinnością jest dawać o Polsce dobre świadectwo. Zasłużyliśmy na to i powinniśmy się tym szczycić. Duma narodowa winna mieć racjonalne podstawy i o tym będziemy na Zjeździe rozmawiali. Będziemy wspólnie szukali argumentów zrozumiałych dla świata, a najlepszym przewodnikiem w tym zamierzeniu może być właśnie młoda Polonia - bo rozumie współczesny język przekazu społecznego i zna uwarunkowania kulturowe w których ów przekaz zaistnieje.

Nie ukrywamy, że mamy wielkie nadzieje na wypracowanie nowatorskiego podejścia do funkcjonowania polskiej diaspory i za jej pośrednictwem budowania prestiżu - zasłużonego przecież - naszego kraju. Mamy na to cztery dni, bardzo intensywnie wypełnione bogatym w treści programem. Nie zmarnujemy ani chwili, jedynie wieczorami integrując się wokół kulturalnych propozycji wspólnej zabawy, która przecież również buduje tak potrzebne więzi i polonijne relacje.

Już niebawem zaprezentujemy pierwsze relacje i efekty tego światowego spotkania, a tym czasem do zobaczenia na wielkiej inauguracji w czwartkowe popołudnie na błoniach gościnnej SGGW w Warszawie.

I na koniec jeszcze jedna, istotna uwaga. O potrzebie zwołania w prawdziwie światowej perspektywie spotkania młodej Polonii mówiono od dawna. Był to powtarzający się postulat niemal wszystkich światowych zjazdów Polonii, tej dorosłej, zorganizowanej, zinstytucjonalizowanej, ale do tego momentu nikomu się to nie udało. Dopiero dzięki życzliwemu wsparciu i patronatowi Senatu RP obecnej kadencji, pod przewodnictwem Marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i rzeszy zaangażowanych w tą idee jej współpracowników, organizacji, instytucji, które skrupulatnie wymieniamy we wszystkich materiałach informacyjnych, 17 lipca 2025 roku (zapamiętamy tą historyczną datę) słowo ciałem się stanie. I jakkolwiek brzmi to cokolwiek patetycznie, to dla każdego, kto zna historię Polonii i Polaków mieszkających za granicą, będzie to nawiązanie do biblijnego stworzenia zabiegiem retorycznym w pełni uzasadnionym. Mówiąc zupełnie prosto - czegoś takiego jeszcze nigdy nie było. Dosłownie.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 17–20 lipca 2025 r. na kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Organizują je Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” wraz z partnerami: Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego oraz Fundacją Instytut Spraw Publicznych.


Udostępnij na Facebooku


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ




Kopiowanie materiału z portalu PAI jest zabronione

Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.




SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH



PORTAL WYŚWIETLONO 20 446 775 RAZY



×
NOWOŚCI ARCHIWUM WIADOMOŚCI HISTORIA-KULTURA DZIAŁANIA AGENCJI BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU