SWP

   Polska
 2021-08-06 Początek budowy "Mogiły Mogił"

6 sierpnia 1934 roku, w 20. rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej w Krakowie rozpoczęto sypanie Kopca Józefa Piłsudskiego.

Kopiec był sypany na podstawie uchwały Rady Miasta Krakowa, dla uczczenia odzyskania niepodległości. Znajduje się w nim ziemia z ponad 4,5 tys. pól bitewnych, miejsc kaźni, martyrologii narodu polskiego z całego świata. Na kopcu nieustannie są składane kolejne ziemie, przywożone z różnych zakątków świata, w których Polscy walczyli i oddawali życie za ojczyznę. Znaczenie tej Mogiły Mogił jest równoznaczne Grobowi Nieznanego Żołnierza - twierdzą opiekujący się nim kustosze z Komitetu Opieki nad Kopcem Piłsudskiego.

Kopiec Piłsudskiego nazywany jest również Kopcem Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego lub Mogiłą Mogił. Jego podstawa ma 111 m średnicy, a wysokość wynosi ok. 35 m, przez co staje się najwyższym punktem w Krakowie.

Prace rozpoczęto 6 sierpnia 1934 r. w 20 rocznicę wymarszu I Kompani Kadrowej z Oleandrów, kiedy to odbywał się ogólnopolski zjazd legionistów. Autorem projektu był Franciszek Mączyński. W pracach brał udział cały naród, od wpływowych i znanych osób, po zwykłych obywateli.

Roboty ziemne nabrały tempa po śmierci marszałka w 1935 r. Zakończenie prac nastąpiło w 1937 r. Wtedy też w kopcu złożono ziemię z grobu matki Piłsudskiego i pól bitewnych z lat 1794-1920.


KOPIEC PIŁSUDSKIEGO W DZIALE HISTORIA PAI
Informacja: Polonijna Agencja InformacyjnaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3526509 OSÓB