SWP

   Brazylia
 2021-08-05 W ÁUREA NA RZECZ POLSKOŚCI

3 sierpnia br. miało miejsce bardzo ciepłe i serdeczne spotkanie Konsul RP w Kurytybie, Pani Marty Olkowskiej, z Polonią i władzami lokalnymi w Aurea - RS, z prefektem Antonio Slussarek na czele. Rozmowy dotyczyły wspólnych działań na rzecz polskości w regionie.

Áurea to osada w Brazylii w stanie Rio Grande do Sul założone w głównej mierze przez naszych Rodaków. Pierwsi osadnicy przybyli do Brazylii w poszukiwaniu lepszego życia, a na miejscu zajęli się rolnictwem. Wielu z nich, ze względu na niewielki obszar nadający się do uprawiania ziemi, pracowało przy prowadzonych przez rząd Brazylii budowach dróg.

Miasto początkowo nosiło nazwę Rio Marcelino, zaś w 1918 roku przyjęło nazwę Treze de Maio (Trzynasty maja). Dwadzieścia lat później nazwę miasteczka ponownie zmieniono, tym razem na Princesa Isabel, dla uczczenia księżniczki Izabeli Brazylijskiej. W 1944 roku przyjęto nazwę Vila Áurea (Złote Miasto) na pamiątkę Złotej Ustawy (Lei Áurea), która w 1888 roku zniosła w Brazylii niewolnictwo. Jednocześnie nawiązuje do dolnośląskiego miasta Złotoryi, z którego okolic pochodziła znaczna część osadników.

Áurea stała się z czasem miastem wieloetnicznym, przy czym nadal 90% ludności stanowią osoby o pochodzeniu polskim. Obecnie Áureę zamieszkuje ponad 3,5 tysiąca osób. Mimo braku styczności z ojczyzną, potomkowie polskich imigrantów do tej pory mówią w ojczystym języku i kultywują polskie tradycje.

Prężnie działa tutaj oddział BRASPOL-u, organizacji, która chroni dziedzictwo polskich kolonizatorów w Brazylii, polonijny zespół ludowy Auresovia a w szkole język polski jest obowiązkowy!


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: fot. Konsulat RP w KurytybieW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3526583 OSÓB