SWP

   Kazachstan
 2021-08-05 PAMIĘTAMY O DEPORTOWANYCH RODAKACH

Z okazji 85. rocznicy deportacji Polaków do Kazachstanu członkowie Towarzystwa Poliany w Krótkościach nawet w pandemii uczcili pamięć o tych tragicznych wydarzeniach i odwiedzili tych, którzy zostali deportowani, aby wręczyć im symboliczne upominki finansowane przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Nur - Sułtan.

Wiosną i na jesieni 1936 roku na terenie Ukraińskiej SRR przeprowadzono operację „oczyszczenia” pasa przygranicznego z Polską z „polsko-niemieckiego elementu nacjonalistycznego”. Za podstawę działań przyjęto wytyczne uzyskane z Moskwy dotyczące wysiedlenia do Kazachstanu nie mniej niż 15 000 polskich i niemieckich rodzin. Badacze na podstawie dostępnych materiałów szacują łączną liczbę deportowanych na około 70 000 osób, z czego z pewnością 60 000 stanowili Polacy. Część historyków podtrzymuje tezę, że deportacje trwały dłużej i w sumie do Kazachstanu przesiedlono 20 000 polskich rodzin, co podwyższałoby ogólną liczbę deportowanych do około 100 000.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Ambasada RP w Nur-SułtanieW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3526882 OSÓB