SWP

   Kenia
 2021-07-14 UPAMIĘTNIENI ARCHITEKCI

11 lipca br. Ambasadorowie Polski i Węgier odsłonili w kompleksie hotelowo-restauracyjnym Tamarind Village w Mombasie tablicę upamiętniającą postaci dwójki architektów - Zbigniewa Trzebińskiego i Tibora Gálla, którzy w drugiej połowie XX wieku wspólnie zaprojektowali kilkadziesiąt hoteli w Kenii.

Uroczystość miała miejsce w jednym z obiektów stworzonych przez duet projektantów, a wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele Polonii zamieszkującej wybrzeże Kenii, społeczność węgierska, Konsul Honorowy RP w Mombasie p. Jones Skipper Onyino, konsul honorowy Węgier oraz córka bohatera wydarzenia, p. Gabriela Trzebinski. Obecni byli również reprezentanci władz lokalnych, MSZ i Ministerstwa Kultury Kenii.

Zbigniew „Sbish” Trzebiński urodził się w Gdyni w 1934 r., a zmarł w Mombasie w 2005 r. Jak wielu innych Polaków w tamtym okresie, został deportowany na Syberię podczas II wojny światowej. Wraz z matką dotarł do Wielkiej Brytanii, przez Persję, Palestynę i Egipt. Po ukończeniu w 1958 r. England’s Polytechnic School of Architecture przeniósł się do Kenii i pracował w Mombasie aż do śmierci. Znacząco przyczynił się do rozwoju swojego kraju osiedlenia. Razem ze swoim węgierskim wspólnikiem Tiborem Gaálem był architektem i dekoratorem wielu hoteli w różnych regionach Kenii, w tym przede wszystkim na wybrzeżu.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: gov.plW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3526871 OSÓB